Aurul nostru

Anonim

Pentru prima dată, femeile au câștigat mai multe medalii de aur pentru Rusia la olimpiade decât bărbații.

Jocurile Olimpice de vară 2016 de la Rio de Janeiro s-au încheiat duminică. La ei au participat sportivi din 206 de țări ale lumii. Rusia a terminat pe locul patru în general cu 56 de medalii. La jocurile de vară, acesta este cel mai scăzut rezultat pentru toți cei 20 de ani de participare a sportivilor ruși, în mare parte datorită refuzului masiv al sportivilor noștri din cauza scandalului de dopaj.

Olimpicii ruși vor aduce acasă 19 medalii de aur, dintre care 10 aparțin femeilor sportive. Pentru întreaga istorie de 20 de ani a participării Rusiei la Jocurile Olimpice, pentru prima dată, femeile au câștigat mai multe medalii decât bărbații!

În această galerie sunt fotografii ale sportivilor noștri, medaliați cu aur la Jocurile Olimpice din 2016.