Echipa rusă a câștigat primul aur olimpic

Anonim

Patinatorii artistici ruși au confirmat titlul de cel mai bun și au arătat un rezultat excelent la Sochi. În ajunul echipei noastre a câștigat prima medalie de aur la turneul de patinaj artistic pe echipe. Fanii sunt încântați.

Președintele felicită

Echipa națională rusă pe gheață a fost reprezentată de campioana olimpică Evgeny Plushenko, tânăra sportivă Yulia Lipnitskaya (fata avea sub 16 ani) și duetul de dans Elena Ilinykh și Nikita Katsalapov. Lipnitskaya a ocupat primul loc în programul scurt, câștigând 72,90 puncte, și a câștigat programul gratuit cu un scor de 141,51 puncte. Plushenko în programul scurt a ocupat locul al doilea cu 91, 39 de puncte, în programul gratuit a arătat cel mai bun rezultat - 168, 20 de puncte. Duetul Tatiana Volosozhar și Maxim Trankov au devenit cei mai buni în programul de dublu scurt (83, 79). Ksenia Stolbova și Fedor Klimov au obținut cel mai mare rezultat - 135, 09 puncte - în programul gratuit.

Yulia Lipnitskaya a devenit cea mai tânără campioană a Jocurilor Olimpice de iarnă, câștigând titlul la vârsta de 15 ani 249 de zile.

Câștigătorii au fost felicitați personal de șeful Federației Ruse Vladimir Putin. Președintele a fost foarte fericit și a îmbrățișat-o chiar pe tânăra Lipnitskaya. „Puteți patina cu o astfel de echipă încă zece ani”, a remarcat Evgeny Plushenko, care este considerat un veteran la Soci. Apropo, Plushenko a menționat, de asemenea, că nu exclude posibilitatea participării sale la Jocurile Olimpice din 2018. „Câți ani voi avea în 2018? Treizeci si cinci. Înaintea mea la această vârstă, probabil că nimeni nu a venit la Jocuri. Dar de ce nu? Poate că merită încercat”, citează RBC sportivul.

Aurul câștigat de patinatori a fost primul pentru olimpicii ruși de la Sochi. Duminică mai devreme, patinatoarea rusă de viteză Olga Graf a câștigat o medalie de bronz la 3000m distanță, în timp ce biatleta Olga Vilukhina a câștigat argintul în cursa de sprint.